Advanced Education, Skills and Labour

Apprenticeship and Trades Certification Division

St. John's/Mount Pearl Offices

The Apprenticeship and Trade Certification Division
P.O. Box 8700
1170 Topsail Road
Mount Pearl, NL
A1B 4J6

Telephone: 709-729-2729
Toll Free: 1-877-771-3737
Fax: 709-729-5878

For general inquiries, please email app@gov.nl.ca.

St. John's Office  
Director Sandra Bishop
sandraebishop@gov.nl.ca
1-709-729-2350
Administrative Officer I Paula Dobbin
pauladobbin@gov.nl.ca
1-709-729-2350
Program and Policy Specialist Adam Vickers
adamvickers@gov.nl.ca
1-709-729-5078
Career Development Specialist David Manuel
davidmanuel@gov.nl.ca
1-709-729-0949
Clerk Typist III
LMA Project
Amanda Whitty
amandawhitty@gov.nl.ca
1-709-729-5688

Standards and Curriculum Unit

Program Development Specialist
Curriculum Development
Kim Ash
kimash@gov.nl.ca
1-709-729-5676
Program Development Specialist
Curriculum Development
Jodie Wright
jodiewright@gov.nl.ca
1-709-729-0556
Examination Coordinator (IP Exams) Jennifer Dalton
jenniferdalton@gov.nl.ca
1-709-729-0961
Mount Pearl Office  

Industrial Training Unit

   
Manager, Industrial Training Dean Byrne
deanbyrne@gov.nl.ca
1-709-729-5636
Clerk Typist III (Certification) Vacant
1-709-729-6910
Clerk Typist III Tiffany Bradbury
tiffanybradbury@gov.nl.ca
1-709-729-6290
Clerk Typist III Lauralee Gillingham
lauraleegillingham@gov.nl.ca
1-709-729-2729
Apprenticeship Program Officer
Client Services
Randy Ash
randyash@gov.nl.ca
1-709-729-0455
Apprenticeship Program Officer
Client Services
Mike Power
michaelpower@gov.nl.ca
1-709-729-0220
Apprenticeship Program Officer
Client Services
Keith Power
keithlpower@gov.nl.ca
1-709-729-1192
Apprenticeship Program Officer
Client Services
Todd Smith
toddsmith@gov.nl.ca
1-709-729-6332
Apprenticeship Program Officer
LMA Project
Wayne Predham
waynepredham@gov.nl.ca
1-709-729-4750

^ Top of Page


Clarenville Office

45 Tilley's Road,
Clarenville, NL
A5A 1Z4
Telephone 1-709-466-3982
Toll Free   1-877-771-3737
Fax  1-709-466-3987

Standards & Curriculum Unit

Manager Angela Abbott
angelaabbott@gov.nl.ca
1-709-466-3977
Program Development Specialist
Block Exams
Joy Loder
joyloder@gov.nl.ca
1-709-466-3983
Program Coordinator
Block Exams
Tracy Seward
tracyseward@gov.nl.ca
1-709-466-3984
Clerk Typist III Penny Tucker
pennytucker@gov.nl.ca
1-709-466-3982

Industrial Training Unit

Apprenticeship Program Officer
LMA Project
Curtis Skiffington
curtisskiffington@gov.nl.ca
1-709-466-5676
Apprenticeship Program Officer
Youth Apprenticeship
Sheena Snook
sheenasnook@gov.nl.ca
1-709-466-4346
Apprenticeship Program Officer
Client Services
John Spurrell
johnspurrell@gov.nl.ca
1-709-466-8087

^ Top of Page

 

Corner Brook Office

1-3 Union Street
Aylward Building, 2nd floor
P.O. Box 2006
Corner Brook, NL
A2H 6J8
Telephone 1-709-637-2366
Toll Free   1-877-771-3737
Fax  1-709-637-2519

Standards and Curriculum Unit

Program Development Specialist
Accreditation
Wendy Robinson
wendyrobinson@gov.nl.ca
1-709-637-2234
Program Coordinator
Accreditation
Marilyn McCarthy
marilynmccarthy@gov.nl.ca
1-709-637-2309
Program Development Specialist
PLAR and Essential Skills
Kevin Warren
kevinwarren@gov.nl.ca
1-709-637-2578

Industrial Training Unit

Program Development Officer
Power Engineering
James Brake
jamesbrake@gov.nl.ca
1-709-637-2333
Apprenticeship Program Officer
Client Services
Paul Dwyer
pauldwyer@gov.nl.ca
1-709-637-2412
Apprenticeship Program Officer
LMA Project
Larry Stuckless
larrystuckless@gov.nl.ca
1-709-637-2273
Clerk Typist III Donna Lynn Payne
DonnaLynnPayne@gov.nl.ca
1-709-637-2366

^ Top of Page

 

Grand Falls-Windsor Office

42 Hardy Avenue
Grand Falls-Windsor, NL
A2A 2J9
Telephone 1-709-292-4215
Toll Free   1-877-771-3737
Fax  1-709-292-4502

Standards and Curriculum Unit

Program Development Specialist
Study Guides
Jackie Simms
jackiesimms@gov.nl.ca
1-709-292-4999

Industrial Training Unit

Apprenticeship Program Officer
Females in Apprenticeship
Beverley Maloney
beverleymaloney@gov.nl.ca
1-709-292-1184
Apprenticeship Program Officer
Client Services
Scott Barnes
scottbarnes@gov.nl.ca
1-709-292-6270
Apprenticeship Program Officer
LMA Project
Llewelyn LeRiche
Llewelynleriche@gov.nl.ca
1-709-292-4256
Clerk Typist III Maria Williams
mariawilliams@gov.nl.ca
1-709-292-4215

^ Top of Page

 

Happy Valley-Goose Bay Office

P.O. Box 3014, Station B
Bursey Building,
163 Hamilton River Road
Happy Valley-Goose Bay, NL
A0P 1E0
Telephone: 1-709-896-6348
Toll Free: 1-877-771-3737
Fax: 1-709-896-6703

Industrial Training Unit

Apprenticeship Program Officer
Client Services
Rodney Roberts
rodneyroberts@gov.nl.ca
1-709-896-6317
Clerk Typist III Nancy Matthews
nancymatthews@gov.nl.ca
1-709-896-6348

^ Top of Page

Occupational Responsibilities

Mount Pearl Office

Apprenticeship Program Officer Occupations Day in the Office
Randy Ash Construction Electrician
Industrial Electrician
Residential Electrician
Monday/Tuesday
Mike Power Automotive Service Technician
Boom Truck Operator
Hairstylist
Heavy Duty Equipment Technician
Heavy Equipment Operator
Mobile Crane Operator
Motor Vehicle Body Repairer (Metal & Paint)
Powerline Technician
Refrigeration & Air Conditioning Mechanic
Small Equipment Service Technician
Tower Crane Operator
Transport Trailer Technician
Truck and Transport Mechanic
Tuesday/Wednesday
Keith Power Bricklayer
Cabinetmaker
Carpenter
Concrete Finisher
Industrial Mechanic (Millwright)
Instrumentation and Control Technician
Insulator (Heat and Frost)
Landscape Horticulturist
Lather (Interior Systems Mechanic)
Painter and Decorator
Machinist
Metal Fabricator (Fitter)
Process Operator
Sheet Metal Worker
Sprinkler System Installer
Stonemason
Thursday/Friday
Todd Smith Boilermaker
Cook
Ironworker (Generalist)
Oil Heat System Technician
Plumber
Power Systems Operator
Steamfitter/Pipefitter
Welder
Wednesday/Thursday
Wayne Predham Target Wage Subsidy Program
Monday/Friday

Grand Falls-Windsor Office

Apprenticeship Program Officer Occupations Day in the Office
Scott Barnes Automotive Service Technician
Boilermaker
Bricklayer
Carpenter
Concrete Finisher
Construction Electrician
Cook
Industrial Electrician
Industrial Mechanic (Millwright)
Instrumentation and Control Technician
Insulator (Heat and Frost)
Machinist
Motor Vehicle Body Repairer (Metal & Paint)
Oil Heat System Technician
Painter and Decorator
Powerline Technician
Process Operator
Refrigeration & A/C Mechanic
Residential Electrician
Small Equipment Service Technician
Sprinkler System Installer
Welder
Tuesday/Thursday
Second and Fourth Fridays
Llewelyn LeRiche Boom Truck Operator
Cabinetmaker
Hairstylist
Heavy Duty Equipment Technician
Heavy Equipment Operator
Ironworker (Generalist)
Landscape Horticulturist
Lather (Interior Systems Mechanic)
Metal Fabricator (Fitter)
Mobile Crane Operator
Plumber
Power Systems Operator
Sheet Metal Worker
Steamfitter/Pipefitter
Stonemason
Tower Crane Operator
Truck and Transport Mechanic

Target Wage Subsidy Program
Monday/Wednesday
First and Third Fridays
Beverley Maloney Women in Apprenticeship Project Initiatives Monday to Friday (depending on program needs)

Corner Brook Office

Apprenticeship Program Officer Occupations Day in the Office
Paul Dwyer Automotive Service Technician
Boilermaker
Bricklayer
Carpenter
Concrete Finisher
Cook
Hairstylist
Heavy Duty Equipment Technician
Industrial Mechanic (Millwright)
Insulator (Heat and Frost)
Landscape Horticulturist
Machinist
Motor Vehicle Body Repairer (Metal & Paint)
Oil Heat System Technician
Painter and Decorator
Plumber
Power Systems Operator
Powerline Technician
Process Operator
Refrigeration & A/C Mechanic
Small Equipment Service Technician
Sprinkler System Installer
Steamfitter/Pipefitter
Truck and Transport Mechanic
Monday/Wednesday
First and Third Fridays
Larry Stuckless Boom Truck Operator
Cabinetmaker
Construction Electrician
Heavy Equipment Operator
Industrial Electrician
Instrumentation and Control Technician
Ironworker (Generalist)
Lather (Interior Systems Mechanic)
Metal Fabricator (Fitter)
Mobile Crane Operator
Residential Electrician
Sheet Metal Worker
Stonemason
Tower Crane Operator
Welder
Target Wage Subsidy Program
Tuesday/Thursday
Second and Fourth Fridays
James Brake Blaster
Power Engineering (1st, 2nd, 3rd & 4th)
Monday to Friday (depending on program needs)

Clarenville Office

Apprenticeship Program Officer Occupations Day in the Office
John Spurrell Boilermaker
Bricklayer
Concrete Finisher
Construction Electrician
Cook
Industrial Electrician
Industrial Mechanic (Millwright)
Instrumentation and Control Technician
Insulator (Heat and Frost)
Landscape Horticulturist
Machinist
Painter and Decorator
Plumber
Powerline Technician
Process Operator
Refrigeration & A/C Mechanic
Residential Electrician
Small Equipment Service Technician
Sprinkler System Installer
Steamfitter/Pipefitter
Welder
Tuesday/Thursday
Second and Fourth Fridays
Curtis Skiffington Automotive Service Technician
Boom Truck Operator
Cabinetmaker
Carpenter
Hairstylist
Heavy Duty Equipment Technician
Heavy Equipment Operator
Ironworker (Generalist)
Lather (Interior Systems Mechanic)
Metal Fabricator (Fitter)
Mobile Crane Operator
Motor Vehicle Body Repairer (Metal & Paint)
Oil Heat System Technician
Power Systems Operator
Sheet Metal Worker
Stonemason
Tower Crane Operator
Truck and Transport Mechanic

Target Wage Subsidy Program
Monday/Wednesday
First and Third Fridays
Sheena Snook Provincial Youth Apprenticeship Project Monday to Friday (depending on program needs)

Happy Valley-Goose Bay Office

Apprenticeship Program Officer Occupations Day in the Office
Rodney RobertsAutomotive Service Technician
Boilermaker
Boom Truck Operator
Bricklayer
Cabinetmaker
Carpenter
Concrete Finisher
Construction Electrician
Cook
Hairstylist
Heavy Duty Equipment Technician
Heavy Equipment Operator
Industrial Electrician
Industrial Mechanic (Millwright)
Instrumentation and Control Technician
Insulator (Heat and Frost)
Ironworker (Generalist)
Landscape Horticulturist
Lather (Interior Systems Mechanic)
Machinist
Metal Fabricator (Fitter)
Mobile Crane Operator
Motor Vehicle Body Repairer (Metal & Paint)
Oil Heat System Technician
Painter and Decorator
Plumber
Powerline Technician
Power Systems Operator
Process Operator
Refrigeration & A/C Mechanic
Residential Electrician
Sheet Metal Worker
Small Equipment Service Technician
Sprinkler System Installer
Steamfitter/Pipefitter
Stonemason
Tower Crane Operator
Transport Trailer Technician
Truck and Transport Mechanic
Welder

Target Wage Subsidy Program
Monday to Friday (depending on program needs)

^ Top of Page

 
Last Updated:
This page and all contents are copyright, Government of Newfoundland and Labrador, all rights reserved.